Поредно издание от проекта „Градовете“, в който се стремя да покажа градовете от България и света по различен и художествен начин.
Според легендата Брюксел е основан през VI век от Свети Гаудерик (или Сен-Жери). Обаче първото споменаване за селището Bruocsella се среща още през996 година в грамотата на Отон Велики. От 977 до 979 година Карл Долнолотарингийски построява крепост и параклис на острова на река Сена, което става първа крачка в развитието на града. В 1229 г. Брабантският Дук Хенрих I-ви дарява града с първата Харта, която давала право да има градски съвет, печат ( символ на политическата еманципация ), позорен стълб и бесилка ( знак за криминална юрисдикция), както и да се изграждат защитни стени. В XIII век е построена първата градска стена с дължина от 4 км, обграждаща площ от 800 декара. В XIV век е построена втората градска стена с дължина от 8 км. Днес това съответства на околовръстните булеварди на брюкселския пентагон.
В 1430 година бургундският херцог Филип III Добрия наследява херцогството Брабант и прави Брюксел столица на Бургундска Нидерландия. Тогава се строи сградата на кметството и първите здания на Гран Плас, икономиката процъфтява. В града се заселват скулптори, килимари и ювелири. Тук се развива производството на платове. През XV и XVI век градът е бил в пълен научен и културен разцвет. Тук работили анатомът Андрей Везалий, географът Герхард Меркатор, хуманистът Дезидериус Еразъм Ротердамски, композиторът Ролан де Ласус. В това число са и художниците Питер Брьогел Стария , Бернард ван Орле и Рогир ван дер Вейден. През 1477 година внучката на Филип Добрия, Мария Бургундска, се омъжва за бъдещия император на Свещената Римска империя Максимилиан I Австрийски, за сметка на което Брабант преминава под управлението на Хабсбургите. Тяхната дъщеря Маргарита Австрийска временно пренася резиденцията в Мехелен. Към края на XV век Брюксел брои 45 хил. жители .
След смъртта на Карл V по време на царуването на неговия син Филип II по-голямата част от (съвременна) Белгия става част от Южна Нидерландия. По време на управлението на испанеца Фернандо Алварес де Толедо са били жестоко преследвани протестантите. Репресията довежда до напускане на интелектуалния елит от града (основно са бягали в Амстердам), което на свой ред довежда до икономически упадък на Брюксел.
…
Източник Уикипедия
- Арт
- Градска среда
- Градски пейзаж